Społeczność Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu świętowała Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Dodane przez pawpol dnia ndz., 12/01/2019 - 14:50

Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, organizując konkurs plastyczny oraz przeprowadzając quiz Kahoot dotyczący praw dziecka. Zwycięzcami testu wiedzy zostali przedstawiciele klasy 7A wygrywając dla klasy upragniony „dzień bez pytania”. A na prace plastyczne nadal czekamy (do 27 listopada). Dodatkowo wszyscy uczniowie oraz większość pracowników szkoły przyszła w tym dniu ubrana na niebiesko, czyli w kolorze UNICEF-u Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.