- Tylko u NAS -

Obchody 78. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę

Dodane przez pawpol dnia ndz., 09/24/2017 - 11:23

W dniu 17 września obchodziliśmy 78. rocznicę ataku ZSRR na Polskę oraz Dzień Sybiraka, poświęcony zesłanym na Syberię zarówno za czasów caratu, jak i dyktatury proletariatu. Naszą szkołę podczas miejskich uroczystości reprezentowali uczniowie klasy III a.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele oo. Karmelitów Bosych, którą uświetniła Salezjańska Orkiestra Dęta Augustino. Jej uczestnicy, pomimo niesprzyjającej pogody, udali się pod pomnik poświęcony Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia, gdzie oddali hołd poległym za ojczyznę oraz tym, których patriotyzm doprowadził aż na pustkowia Sybiru. Zgromadzeni wysłuchali także przemówień Prezydenta Miasta Przemyśla, Sekretarza Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Mariana Boczara oraz Posłów na Sejm RP Andrzeja Matusiewicza i Wojciecha Bakuna.

Po odczytaniu listów Marszałka Sejmu i Poseł na Sejm RP Anny Schmidt-Rodziewicz, która nie mogła przybyć na uroczystość, oddano salwę ku czci bohaterów, a następnie delegacje wojskowe, służb porządkowych, władz miasta, szkół oraz organizacji pozarządowych złożyły kwiaty przed pomnikiem. Ze względu na deszcz, przesunięto niestety Rowerowy Rajd Pamięci, który miał się odbyć po zakończeniu uroczystości.