Drogi Polaków do Niepodległości

Dodane przez pawpol dnia wt., 10/30/2018 - 08:04

27 września 2018 r. o godz. 9.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu odbyła się konferencja historyczna Drogi Polaków do Niepodległości, wpisująca się w trwające w całym kraju przygotowania do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przedsięwzięcie adresowane było do dyrektorów, nauczycieli, uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, III gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, przedstawicieli środowiska oświatowego, kulturalnego, samorządowego oraz wszystkich zainteresowanych. Szkołę Podstawową z Oddziałami Gimnazjalnymi Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu reprezentował dyrektor Jarosław Dyrda oraz klasa III A gimnazjum.

W głównej – merytorycznej części konferencji znalazły się trzy referaty. Jako pierwszy głos zabrał dr Jacek Magdoń – specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, który wygłosił prelekcję nt. znaczenia walki zbrojnej w dążeniu do odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie, o sytuacji Polaków w poszczególnych zaborach i ich postawie wobec represji zaborców opowiedziała dr Irena Kozimala – Dyrektor Instytutu Historii PWSW w Przemyślu. Ostatni wystąpił Piotr Pilch – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, który podzielił się ze słuchaczami swoimi refleksjami na temat roli współczesnej rodziny w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży. Na zakończenie wszyscy zebrani mogli obejrzeć występ artystyczny o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 11 w Przemyślu.